Gluten Gerginliği

ASLI TÜR / 24 Haziran 2020

Siz de glutenin bahsi geçince gerilenlerden misiniz? Bu gıda etrafında yaşadığımız gerginlikler, yazılmakta olan yeni bir postun konusu, onu da buraya bırakmış olayım.

 

Günümüzde geldiğimiz noktada, özellikle otoimmun rahatsızlıklarda tüketimi tartışmalara yol açan gluten, gliyadin olarak da bilinen bir çeşit protein. Gıdalarımızın genetiğiyle oynana oynana, gluten içerikleri doğal sınırların çok üzerine çıkıyor; bunun mantığı bir sürümden doğaüstü bir “verim” alabilmekte….  Bu sebepten de bir çok hastalığa altyapıyı hazırlayacak kadar sistemleri yorar hale gelebiliyor.

 

Şimdi, bu madalyonun bir yüzü ki önemli, bağıran, bilimselliği çok gerçek yüzü.

 

Ancak, bunun bir diğer ucunda, glutenden kaçarken, doluya tutulma durumu var. Marketlerde ‘glutensiz’ adı altında satılan bir çok hazır ürün de sağlığınız için tehditler içeren kimyasallar ile hazırlanıyor. Bunların tüketimi hepten sağlığı tehdit eder durumda. 

 

Bekleyin, madalyonun bir yüzü daha var. Bir nevi arayüz.

 

Bu hazır gıdaları da tüketmiyorsunuz diyelim. Bulgurun yerine kinoa koydunuz, chia koydunuz, glutenden ayrıştırılmış yulaf koydunuz.  Gıdaya sadece fiziksel girdi olarak bakarsak, bunlar bedeniniz için iyi ürünler diyebiliriz.  Hatta birçok faydasını sayabiliriz.

 

Benim fikrim burda biraz ayrışıyor.  Kinoa bizim değil, Peru’dan geliyor. Chia, Meksika halkına has bir ürün.  Üretiminin ve ithalatının karbon ayak izini geçsek dahi, kendi halkına has faydalarının hepsi, bu coğrafyada bizimle buluşamayabiliyor.  Bedenlerimizin müthiş bir hafızası ve tarihçesi var.  Atalarımızdan gelen anıları, becerileri, tercihleri var.  Coğrafi adaptasyon denen bir olgu var. Yüzyıllarca tüketilmiş BULGUR’umuz var. Yörelere göre hazırlanış biçimleri var; hazmını kolaylaştırıcı ancak şimdiki hızlı dünyaya belki de çok yavaş gelen, geleneksel hazırlama yöntemlerimiz var. 

 

Yani soru bulgur yerine kinoa tüketelimden ziyade, has tohumdan yetişmiş, gluteni normal seviyelerde kalabilmiş, pestisit görmemiş bulguru, suda bekleterek, hakettiğini özeni vererek geleneksel yöntemleriyle hazırlamakla, genetiğiyle oynanmış, gluten oranları bozulmuş, şipşak pişebilmesi için evriltilmiş bir ürüne tercih edelim olsa, ne dersiniz?

X
X
Aşağıdaki formu doldurarak Ücretsiz Bilgilendirme Görüşmesi talebinde bulunabilirsiniz.