Sirkadiyen ritim hakkında neler biliyoruz?

ASLI TÜR / 14 Temmuz 2020

Basitçe, bedenimizin, özünde doğa ile tam uyumlu, 24 saati kapsayan bir ritmi var. Bu doğadaki tüm canlılarda mevcut. Ay çiçeklerini gözünüzün önüne getirdiniz mi? Her sabah güneşe yaptıkları serenadı duydu mu kulaklarınız?

Güneş ile uyanan beden, en aktif saatlerini onun varlığında geçiriyor. Beyin çalışıyor, karın acıkıyor, toplantılarda, derslerde kafamız daha net çalışıyor. Güneşin varlığı, ısısı ve yoğunluğu, duygu durumumuzla da doğru orantılı. Ne kadar ışık, o kadar mutluluk…

Peki bunu hangimiz tamamiyle uygulayabiliyoruz? Karanlıkta uyanıp, ekranın yapay ışığının etkisinde uyuyakalıyorsak, bu ritimde neler zorlanıyor? Ulvi zekası ve güneşin sayesinde kendini her gün yeniden uyumlamaya uyandıran beden bocalıyor; uyuması sinyallenen saatte karnı acıkıyor, sabah yataktan kendini kazımadan kalkamaz hale geliyor, gün ortası uyuklayan bedenin hazmı zorlanıyor...

Peki bununla ilgili neler yapabiliriz? Ritmimizi anlamaya çalışmaya, farkındalığımızı birkaç gün ona vermeye ne dersiniz?

Sabah güneşi ilk gördüğümüzde çıplak göz ile kısacık onu selamlamaya, gün içinde ışığın varlığıyla doğru orantılı olarak yiyecek tüketmeye; karanlık bastığında sindirim ve dinlenmeye çekilmeye, gece ekranlarına veda etmeye, edemiyorsak mavi ışık gözlüğü edinmeye, dolayısıyla ritmimizi önce farkedip sonra özüne döndürmeye davet edebilir miyim sizi?

X
X
Aşağıdaki formu doldurarak Ücretsiz Bilgilendirme Görüşmesi talebinde bulunabilirsiniz.